Εορτασμός της επετείου της 28ης Οκτωβρίου 1940 στο Καράκας της Βενεζουέλας

Στις 27 Οκτωβρίου 2013 στο σχολείο της Ελληνικής Κοινότητας του Καράκας εορτάσθηκε η επέτειος της 28ης Οκτωβρίου 1940 και τιμήθηκε η ελληνική σημαία. Μετά τη δοξολογία και το θερμό λόγο του Πρέσβεως της Ελλάδας στη Βενεζουέλα κ. Αναστάσιου Πέτροβα, έγινε παρέλαση τμήματος των μαθητών του ελληνικού σχολείου του Καράκας.
Στη συνέχεια ακολούθησε σχολική γιορτή με απαγγελία ποιημάτων και πεζών κειμένων, καθώς και οπτικοακουστικό αφιέρωμα στην 28η Οκτωβρίου 1940, τη μάχη των Οχυρών Ρούπελ, τη μάχη της Κρήτης και την Εθνική Αντίσταση κατά την περίοδο της Κατοχής.

Τη γιορτή μας τίμησαν με την παρουσία τους και ο Πρωτοπρεσβύτερος Εμμανουήλ Ρεμουντάκης, ο Πρόεδρος της Ελληνικής Κοινότητας Καράκας κ. Γεώργιος Μπάλας, καθώς και πλήθος κόσμου.
Η καρδιά της Ελλάδας χτυπά δυνατά στη μακρινή Βενεζουέλα!

ΠΑΡΗΣ ΠΑΡΙΣΗΣ, ΔΑΣΚΑΛΟΣ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΤΟΥ ΚΑΡΑΚΑΣ

Για φωτογραφίες από την εκδήλωση: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16