ΓΙΟΡΤΗ ΤOY ΠΑΤΕΡΑ ΣΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΗΣ ΒΑΛΕΝΣΙΑ, ΣΤΗ ΒΕΝΕΖΟΥΕΛΑ

Την Κυριακή 15 Ιουνίου 2014 πραγματοποιήθηκε εκδήλωση από τους μαθητές του ελληνικού σχολείου της Βαλένσια, στη Βενεζουέλα, με αφορμή τη γιορτή του πατέρα. Το θέμα της εκδήλωσης ήταν το Μουντιάλ και όλη η διακόσμηση και τα δώρα των παιδιών και των μητέρων στους πατεράδες σχετίζονταν με αυτή τη μεγάλη γιορτή του αθλητισμού. Τα παιδιά απήγγειλαν σχετικά ποιήματα, έδωσαν ιστορικές πληροφορίες για τον εορτασμό και χάρισαν κάρτες σε σχήμα ποδοσφαιρικής μπάλας, καθώς και μια κατασκευή σε σχήμα κυπέλλου με μηνύματα και ευχές στην ελληνική γλώσσα. Στο τέλος τα παιδιά χόρεψαν σε ρυθμούς Μουντιάλ, αλλά και ελληνικούς ρυθμούς. Αξιοσημείωτο είναι το γεγονός ότι για την κατασκευή του σκηνικού – φόντου της γιορτής το σχολείο συνεργάστηκε διαδικτυακώς με τη διάσημη Ελληνίδα εικονογράφο και συγγραφέα παιδικών βιβλίων κα Λήδα Βαρβαρούση, για την οποία έγινε ειδικό αφιέρωμα στη σελίδα του σχολείου στο facebook.

Φωτογραφίες: 1 2 3 4 5

Categoría/Κατηγορία:Γιορτή, Εκδήλωση