Εορτασμός επετείου 25ης Μαρτίου στο Καράκας της Βενεζουέλας

Το Σάββατο 28 Μαρτίου οι Μαθητές του Ελληνικού Σχολείου Καράκας κατέθεσαν στεφάνι στο μνημείο του Simon Bolivar στην ομώνυμη πλατεία του Καράκας.

Την Κυριακή 29 Μαρτίου 2015 εορτάστηκε η επέτειος της 25ης Μαρτίου 1821.

Τις εκδηλώσεις τίμησαν με την παρουσία τους ο Πρέσβης της Ελλάδας στη Βενεζουέλα κύριος Νίκος Κοτροκόης, η δασκάλα της Βαλένσια κυρία Ζέφη Βασιλάκη, ο πατήρ Ευάγγελος, ο Πρόεδρος του Μαρακάιμπο κύριος Αναστάσιος Ματζάρης, ο πρόεδρος της ελληνικής κοινότητας Καράκας κύριος Μπαλάς Γεώργιος και φυσικά η ψυχή της ορθόδοξης εκκλησίας στη Βενεζουέλα, πατήρ Εμμανουήλ Ρεμουντάκης.

Οι εκδηλώσεις άρχισαν με τη δοξολογία και ομιλία από τον κ. Πρέσβη. Συνεχίστηκαν με την καθιερωμένη παρέλαση των μαθητών του σχολείου.

Στη συνέχεια οι μαθητές του σχολείου παρουσίασαν ένα θεατρικό με θέμα την έναρξη της επανάστασης και παραδοσιακούς χορούς υπό την εποπτεία του δασκάλου του Καράκας κυρίου Πάρη Παρίση.

Ακολούθησε γλέντι ως τις πρωινές ώρες της 30ης  Μαρτίου.

Φωτογραφίες: 1 2 3 4 5 6 7

Categoría/Κατηγορία:Γιορτή, Εκδήλωση