ΛΗΞΗ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ – ΣΧΟΛΕΙΟ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑΣ ΒΑΛΕΝΣΙΑ – ΒΕΝΕΖΟΥΕΛΑ

Τα αποτελέσματα ενός πολύ ενδιαφέροντος και ταυτόχρονα διασκεδαστικού σχεδίου εργασίας παρουσίασαν οι μαθητές του σχολείου της ελληνικής κοινότητας της Βαλένσια, στη Βενεζουέλα, με αφορμή τη λήξη του σχολικού έτους 2014-15. Το σχέδιο εργασίας αφορούσε τον ελληνικό κινηματογράφο στη «χρυσή εποχή» του (δεκαετίες ’60 και ’70). Mικροί και μεγάλοι μαθητές του σχολείου, με πολλή χαρά και ενθουσιασμό, υλοποίησαν τις δράσεις του σχεδίου και πέτυχαν όλους τους στόχους που είχαν τεθεί. Στην εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε για τη λήξη του σχολικού έτους, το Σάββατο 20 Ιουνίου, παρουσίασαν μερικές από τις ελληνικές ταινίες της εποχής εκείνης που αγαπήθηκαν ιδιαίτερα κατά τη διάρκεια του σχεδίου, τόσο στα ελληνικά όσο και στα ισπανικά, με τη βοήθεια της τεχνολογίας. Επίσης παρουσίασαν διάφορα χορευτικά, εμπνευσμένα από τραγούδια των ταινιών αυτών, και «μετέφεραν» θεατρικά απόσπασμα της ταινίας «Χτυποκάρδια στα θρανία». Στο τέλος της παρουσίασης απονεμήθηκαν αναμνηστικά διπλώματα σε όλα τα τμήματα των μαθητών από τους κ.κ. Κοτροκόη Νικόλαο (Πρέσβη της Ελλάδας στη Βενεζούέλα) και Χαρίτο Άγγελο (Πρόξενο), οι οποίοι ήταν και επίτιμοι προσκεκλημένοι της εκδήλωσης.

Φωτογραφίες:  1 2 3 4 5 6 7 8

Categoría/Κατηγορία:Uncategorized