Εορτασμός 28ης Οκτωβρίου στη Βαλένσια Βενεζουέλας

To σχολείο της ελληνικής κοινότητας Βαλένσιας Βενεζουέλας πραγματοποίησε για ακόμη μια χρονιά εκδήλωση για τον εορτασμό της 28ης Οκτωβρίου 1940. Με συγκίνηση και αίσθηση υπερηφάνειας, τα μέλη της κοινότητας παρακολούθησαν το πρόγραμμα της εκδήλωσης που έγινε κατόπιν συνεργασίας του σχολείου με το διοικητικό συμβούλιο της κοινότητας. Στο πρόγραμμα της τελετής συμπεριλήφθηκαν συνοπτικά τα παρακάτω: εκφώνηση του πανηγυρικού μηνύματος της ημέρας από μαθήτρια τμήματος ενηλίκων, εκφώνηση λόγου για τον πολιούχο Θεσσαλονίκης Άγιο Δημήτριο, προβολή οπτικοακουστικού υλικού με θέμα «Το χρονικό της εορτής» από μαθήτριες του εφηβικού τμήματος, ποιήματα των μικρών μαθητών για το μήνυμα της ημέρας, εκφώνηση λόγου σχετικά με τη σημαία (που γιορτάζει την 27η Οκτωβρίου), καθώς και ποιήματα και τραγούδια των μαθητών με θέμα την ελληνική σημαία, ομιλία και ποιήματα από έφηβους μαθητές για το σύγχρονο μήνυμα του ΟΧΙ στην Ελλάδα και σε όλον τον κόσμο, επίλογος από τη δασκάλα του σχολείου Βασιλάκη Ζέφη, ανάκρουση των εθνικών ύμνων Ελλάδας και Βενεζουέλας και μαθητική παρέλαση. Προηγήθηκε της εκδήλωσης εκπόνηση σχεδίου εργασίας από τους μαθητές του σχολείου με το θέμα της εκδήλωσης.

Φωτογραφίες: 1 2 3 4 5 6 7 8 9

Categoría/Κατηγορία:Γιορτή, Εκδήλωση, Πολιτισμικό