Εορτασμός Τριών Ιεραρχών στη Βαλένσια Βενεζουέλας

Ανήμερα της εορτής των Τριών Ιεραρχών (30 Ιανουαρίου 2016 και ώρα 7:30 μ.μ), πραγματοποιήθηκε τρισάγιο από τον πατέρα της εκκλησίας της κοινότητας, Sergio Zapatta Zaramilo, και στη συνέχεια, μαθητές του σχολείου, με τη βοήθεια της εκπαιδευτικού Βασιλάκη Ζαφειρώς, παρουσίασαν στους παρευρισκομένους τα σημαντικότερα στοιχεία από τη ζωή και το έργο των Αγίων, με τη βοήθεια της τεχνολογίας.  Επίσης, οι μικρότεροι μαθητές απήγγειλαν μια μικρή προσευχή στους Αγίους Προστάτες τους και παρουσίασαν στον κόσμο ένα βιβλιαράκι που έφτιαξε ο καθένας με θέμα Τρεις Ιεράρχες με την τεχνική Origami. Τελος, ο εορτασμός ολοκληρώθηκε με την ομιλία της εκπαιδευτικού Βασιλάκη Ζαφειρώς, η οποία εστιάστηκε κυρίως στο παιδαγωγικό έργο των Αγίων και τα μηνύματα αυτού στις σύγχρονες κοινωνίες, σε παγκόσμιο επίπεδο. Το σχολείο και η ελληνική κοινότητά Βαλένσιας Βενεζουέλας εύχεται χρόνια πολλά σε όλους, εκπαιδευτικούς και μαθητές, στην Ελλάδα και σε όλον τον κόσμο!

Φωτογραφίες: 1 2 3 4 5 6

Categoría/Κατηγορία:Γιορτή, Εκδήλωση